LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

2022 TYT Baraj Puanı Kaç ? Barajı geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

04.09.2021
A+
A-

Her yıl yüzbinlerce adayın girdiği üniversite sınavı için geri sayım başladı. TYT, AYT, YDT, YKS derken bir sürü kısaltmanın içinde boğulmaya başladık. TYT yani 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebilmek için girilen üniversiteye geçiş sistemin ilk basamağı olan sınav. Sınava giren birçok adayın merak ettiği konulardan birisi de 2022 TYT Baraj Puanı Kaç ? ve Barajı geçmek için kaç net gerekir ? 

YKS 2024 Whatsapp Duyuru Kanalımıza katılmak için hemen tıklayın !

2022 TYT Baraj Puanı Kaç?

2022 Üniversite sınavında TYT’de baraj puanı 150 olarak uygulanacaktır. TYT’ye giren adayların puanının hesaplanabilmesi için en az 150 alması gerekmektedir. 150 Puan barajını geçemeyen adaylar 2 yıllık veya 4 yıllık herhangi bir bölümü tercih edemezler Ayrıca TYT puanının hesaplanabilmesi için Türkçe veya matematikten 0,5 net yapma zorunluluğu vardır. Bu iki dersin herhangi birinden 0,5 yapmak yeterlidir. Mesela Türkçe dersinden 1 neti olan matematikten 0 yapan bir aday bu kuralı sağlamış olur.

ÖSYM yayınlamış olduğu kılavuzda şu ifadelere yer vermiştir;

 

 

 

 

 

 

TYT Barajı geçmek için kaç net gerekir ? 

Yapılan son birkaç TYT’yi göz önüne alarak barajı geçmek için ortalama kaç net gerektiğine beraberce bakalım. Öncelikle TYT’de tercih yapabilmek için gereken puan 150’dir Barajı geçmek için ortalama 15-18 Net yapmak gerekmektedir Derslerin katsayıları farklı olduğu için bu sayı değişmektedir. Matematikten 12 net barajı geçmek için yeterli olurken Türkçeden 18 net yapmak gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Mustafa dedi ki:

    2022 yılı için baraj puanında bir değişiklik olurmu

    1. Mustafa Akyüz dedi ki:

      Şu anda olmaz gibi ama her an her şey olabildiği için kesin bir şey söylemek mümkün değil