LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

DGS Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2024 (ÖSYM)

2024 DGS için “DGS Taban Puanları 2024″, “DGS Kontenjanları 2024″ ve daha fazlası Tercih Koçu’nda. Güncel DGS taban puanları 2024 bu sayfada.

Her yıl ÖSYM’nin düzenlediği ve 2 yıllık önlisans bölümlerinden lisans bölümlerine geçişte kullanılan DGS için en zorlu süreç şüphesiz tercih zamanıdır. Özellikle tercih zamanı pek çok bölümün DGS taban puanları detaylı bir şekilde incelenme ihtiyacı duyulur. Bu sayede kişi hedefi ile puanı arasında bağıntı kurarak sağlıklı bir şekilde tercih yapabilir.

kazanabilirsin.com olarak bu süreçte DGS adaylarının işlerini kolaylaştırmak için güncel DGS taban puanları listelerini hazırladık. Listelerin içerisinde ise üniversite, birim, program, puan türü, taban puanı, tavan puanı ve kontenjanı gibi çok çeşitli bilgilere yer verdik. Siz de istediğiniz bölümün güncel DGS taban puanına ulaşmak için aşağıdaki listelerden istediğiniz bölümün bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Dört yıllık bölümlerin dikey geçiş yapılabilen ön lisans bölümleri aşağıdaki gibidir.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

 1. mahmut akça dedi ki:

  Hocam Selamun Aleykum sıralamam 8k
  istediğim okul ve bölüm 2020 yılında=8200 ile kapatmış kontejan 6
  2021 yılında=11300 ile kapatmış kontejan yine 6
  bu sene yine 6 kişi alıyor kesin gelir mi?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Ve Aleyküm Selam
   Kontenjan olarak sadece istediğin üniversitenin kontenjanına bakman çok doğru bir sonuç vermez. Son 3 yıldır istediğin yer 6 kişilik yer açmıştır fakat aynı bölümün üst sıralardaki üniversitelerin kontenjanları azaldıysa istediğin yerin de sıralaması yükselecektir. Üst sıralardaki üniversitelerin kontenjanlarının sabit kaldığını düşünerek tercih yapsak bile sıralamanın kontenjandan bağımsız olarak yükselmesi veya düşmesi çok olası. Mesela bilgisayar mühendisliği bu sene revaçta olan bir bölüm ve kontenjandan bağımsız yükselmeler olacaktır.
   Bütün bu yazdıklarımın neticesi, kesin gelir diye bir şey söylemek mümkün değil. Gelmesi olası diyebiliriz. Sen tercih listene mutlaka yaz