LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

2022 TYT Baraj Puanı Kaç ? Barajı geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

04.09.2021
A+
A-

Her yıl yüzbinlerce adayın girdiği üniversite sınavı için geri sayım başladı. TYT, AYT, YDT, YKS derken bir sürü kısaltmanın içinde boğulmaya başladık. TYT yani 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebilmek için girilen üniversiteye geçiş sistemin ilk basamağı olan sınav. Sınava giren birçok adayın merak ettiği konulardan birisi de 2022 TYT Baraj Puanı Kaç ? ve Barajı geçmek için kaç net gerekir ? 

YKS 2024 Whatsapp Duyuru Kanalımıza katılmak için hemen tıklayın !

2022 TYT Baraj Puanı Kaç?

2022 Üniversite sınavında TYT’de baraj puanı 150 olarak uygulanacaktır. TYT’ye giren adayların puanının hesaplanabilmesi için en az 150 alması gerekmektedir. 150 Puan barajını geçemeyen adaylar 2 yıllık veya 4 yıllık herhangi bir bölümü tercih edemezler Ayrıca TYT puanının hesaplanabilmesi için Türkçe veya matematikten 0,5 net yapma zorunluluğu vardır. Bu iki dersin herhangi birinden 0,5 yapmak yeterlidir. Mesela Türkçe dersinden 1 neti olan matematikten 0 yapan bir aday bu kuralı sağlamış olur.

ÖSYM yayınlamış olduğu kılavuzda şu ifadelere yer vermiştir;

 

 

 

 

 

 

TYT Barajı geçmek için kaç net gerekir ? 

Yapılan son birkaç TYT’yi göz önüne alarak barajı geçmek için ortalama kaç net gerektiğine beraberce bakalım. Öncelikle TYT’de tercih yapabilmek için gereken puan 150’dir Barajı geçmek için ortalama 15-18 Net yapmak gerekmektedir Derslerin katsayıları farklı olduğu için bu sayı değişmektedir. Matematikten 12 net barajı geçmek için yeterli olurken Türkçeden 18 net yapmak gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Mustafa dedi ki:

    2022 yılı için baraj puanında bir değişiklik olurmu

    1. Mustafa Akyüz dedi ki:

      Şu anda olmaz gibi ama her an her şey olabildiği için kesin bir şey söylemek mümkün değil

Burada bulunan verilerin oluşturulması için çok fazla emek verilmiştir. Kopyala yapıştır yaparak kul hakkına girmeyin.