LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

Kimler Erken Emekli Olabilir, Şartları Neler?

26.09.2023
A+
A-

Erken emekli olabilecek kişiler, belli bir prim gün sayısını dolduran sigortalılardır. Erken emeklilik şartları, yıllara göre değişiklik gösterir. Erken emekli olabilecek kişilerin SGK’ya başvuru yapması gerekir. 

Erken Emekli Olmak İçin Ne Kadar Prim Ödemek Gerekir?

Erken emekli olmak için ödenmesi gereken prim miktarı en az 3600 gündür. Erken emeklilik koşulları yıllara bağlı olarak değişir. Aynı zamanda sağlık, malullük, engellilik gibi durumlarda da erken emeklilik söz konusu olabilir. 

    • 1999 Öncesi Sigortalılar İçin Erken Emeklilik: 1999 öncesi sigortalılar için erken emeklilikte 3600 gün prim ödeme şartı vardır. Aynı zamanda 15 yıl sigortalılık süresi şartı da bulunur. Yaş şartı, prim ödeme gün sayısı şartının sağlandığı yıla göre değişir. Yaş şartı 50-55 aralığındadır. 
    • 1999-2008 Arası Sigortalılar İçin Erken Emeklilik: 1999-2008 arası sigortalı olanlar için erken emeklilik şartı 4500 gündür. Aynı zamanda 25 yıl sigortalılık şartı bulunur. Yaş şartı 58-60 aralığındadır. 
  • 2008 Sonrası Sigortalılar İçin Erken Emeklilik: 2008 sonrası sigortalılar için erken emeklilik şartı 5400 gündür. Aynı zamanda 25 yıl sigortalılık süresi, 58-60 yaş şartı vardır. 

Sağlık Nedeniyle Nasıl Erken Emekli Olunur?

Sağlık nedeniyle erken emekli olmak için malullük, engellilik gibi durumlar söz konusu olmalıdır. Malullük için 10 yıl sigorta süresi ve 1800 gün prim ödeme şartı vardır. Aynı zamanda çalışma gücünün yüzde 60 oranında kaybedilmesi gerekir. Başkasının bakımına muhtaç duruma gelen kişilerin 10 yıl sigortalılık süresi şartını sağlamasına gerek yoktur. 

Erken emekli olabilecek kişilerin, durumunu sağlık kurulu raporu ile ispatlaması gerekir. Hastalığa bağlı olarak malullük sigortası hakkından yararlanılabilir. Kanser gibi farklı hastalıklara yakalananlar, çalışma gücünün %60’ını kaybettiğini belgeleyerek erken emekli olabilir. Engelli bireylere erken emeklilik hakkı verilir. Engel oranına göre emekli olmak için gerekli prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi şartı değişir. 

Annelere Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Annelere erken emeklilik şartları arasında engelli çocuğu bulunmak vardır. Engelli çocuğu olan kadınlar, 20 yıl sigortalılık süresi şartını sağlıyorsa erken emekli olabilir. Bu durumda olan engelli annelerine 5 yıl sigorta süresi ilave edilir. Bu sayede 5 yıl daha erken emeklilik söz konusu olur. 

Anneler, doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik hakkından yararlanabilir. Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için altı yıla kadar yapılabilir. Ancak burada çocuğun sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğması şartı vardır.

https://www.ssk.biz.tr/erken-emeklilik-sartlari/

Erkekler, Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emekli Olabilir mi?

Erkekler, askerlik borçlanması ile erken emekli olabilir. Bunun için askerlik sürecinin tamamı borçlanılabilir. Erken emekli olmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olmamalıdır. Emeklilik başvurusu yapmadan önce borçların kapatılması gerekir. Erken emekli olabilecek kişiler, sağlık durumları uygunsa normal emeklilik süresini de bekleyebilir. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.