LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

En Çok Tercih Edilen Kariyer Fikirleri Nelerdir?

02.01.2024
A+
A-
Birçoğumuz şu anda mutlu olmadığı işleri yapıyor. Para kazanıyoruz kazanmasına ama bir kez geldiğimiz bu hayatta gerçekten mutlu muyuz? Bazı insanlar bu soruyu kendine sormakta ve gerçek anlamda tatmin edici bir yanıt alamamaktadır. Ev-iş monotonluğundan sıkılan kişiler kendilerine bir kaçış yolu arıyorlar. Arıyorlar aramasına ancak Türkiye şartlarında maalesef bu cendereden kurtulabilmek çok mümkün görünmüyor. Yazımıza bu şekilde karamsar bir giriş yapmış olsak da sonuna kadar okuduğunuzda bu izlenimin tamamen yok olacağına emin olabilirsiniz. Sizin de aklınızı farklı kariyer fikirleri kurcalıyor mu? İşinizi bırakmayı göze alamıyor musunuz? Belki bu yazımız sizlere bir nebze de olsa yararlı olur. İlk olarak neden işimi değiştirmeliyim sorusuna cevap verelim ve realist bir yaklaşımla bu olayın sonuçlarını analiz edelim. İşinizi bırakmak için illa ki mobinge uğramanız, çok yoğun çalışmanız, ya da kendinize vakit ayıramamanız gerekmez. Yaptığınız iş size “kendinizi değerli hissettirmiyorsa” pekâlâ bunu yapabilirsiniz. Ancak bazı sonuçları önceden gözlemlemek kaydıyla gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kariyer Fikirleri İçin Tavsiyeler

Ana Fikri Kafanızda Oynayın

İşinizi bırakmadan önce bir iş bulmanız ya da kafanızda bir fikir oluşturmanız gerekmektedir. Bu işimi bırakıp x dükkânı açacağım, e ticarete gireceğim ya da insanlara çok uçuk da gelse bu yeri kuracağım gibi söylemler olması gerekenlerdir. “Bu işten çok sıkıldım yeter ki kurtulayım sonrasına bakarım” düşüncesi maalesef ki son derece yanlıştır. 2024 yılı ilk çeyreği itibariyle Türkiye’de 2 milyon 961 bin kişinin işsiz olduğu düşünülürse plansız bir hareket sizi oldukça zor duruma sokabilir. Sokacaktır demiyoruz ancak zor duruma sokma ihtimalini düşünmeye davet ediyoruz.

İşi Bıraktığınızda Kısa Bir Ara Verin,

Düşünün ve Enerjinizi Yeni İş Düşüncenize Odaklayın: Eğer iş yerinizden ayrıldıysanız ya da zaten hali hazırda bir işiniz yoksa bu kısmın üzerine bir sünger çekin. Artık tek düşünceniz kuracağınız ya da gireceğiniz işiniz olsun. Zihniniz temiz bir şekilde pozitif düşünerek çalışmalarınızı gerçekleştirin. Bu iş başvurusu ya da iş kurma girişimleri olabilir.

Gerçekten Çalışmak İstiyor Muyum Sorusunu Kendinize Sorun

İşi bırakıp farklı atılımlara girmeden evvel gerçekten ne istediğinizi mutlaka keşfedin. Siz çalıştığınız işte mi mutsuzsunuz yoksa tamamen çalışmaya mı karşısınız? Bu durumda çalışmak istemiyorum sonucu çıkarsa ve bir birikiminiz ya da geçim kaynağınız yoksa; maalesef hayatın gerçekleriyle yüzleşmeden evvel B planınız olması gerekmektedir. İşimi bıraktım dünyayı geziyorum ya da istifa edip butik bir otel açtım haberlerini duymayanımız yoktur. Bu medyanın bize sattığı kısımdır, madalyonun ön yüzüdür. Arka yüzünde ise pişman olan ya da geçim sıkıntısı yaşayarak psikolojisi bozulanlar yer almaktadır. İkinci duruma düşmemek için güzel bir analiz ve ferahlama şarttır.

Sadece Düşüncesine Değer Verdiğiniz İnsanlara Bu Konudan Bahsedin

Mevcut bir işiniz varsa ve çevrenize “mutsuzum işi bırakmayı düşünüyorum” dediğinizde muhtemelen duyacağınız cümle “işin var şükret, çalışmaya devam et” olurdu. Ancak bu gerçekten tek cümle ile geçiştirilebilecek bir olay değildir. Böyle bir kararı tek almak da sakıncalı olabilir. O yüzden yapabileceğiniz en güzel şey sizi anlayan arkadaşlarınızdan ve dostlarınızdan bu konuda fikir almaktır. Kariyer fikirlerinizi tek başına sonuçlandırın ancak ara konularda fikir almayı ihmal etmeyin.

Maddi – Manevi Dengesini Kontrol Etmeyi Unutmayın

Bu yazımızda sizi mutlu edecek işi yapmanız gerektiğinden bahsettik. Hayata bir kez geliyoruz ve bizi ne mutlu ediyorsa onu yapmalıyız. Ancak bir de hayatın gerçeklerinden bahsedecek olursak; bizi mutlu edecek şekilde yaşatacak ne kadar bir bütçe lazım. Bu kriterimiz maddi anlamda rahat olan %10’luk kesin için elbette geçerli değildir. Ancak diğer %90’lık kesime önerimiz bulunacak ya da kurulacak işin mutlaka maddi anlamda da karşılığının bulunmasıdır. Çünkü yapılan araştırmalar kazancın arttıkça huzurun da paralel olarak arttığını kanıtlar niteliktedir. Gerçekten de istediğimizi yiyemezsek, istediğimizde gezemezsek ve haftanın 6 günü çalışırsak bu hayattan nasıl tat alabiliriz ki? Birileri bu hayatı gerçekten de yaşıyor olabilir. Lüks arabalara biniyor, her gün eğleniyor ya da paranın hesabını yapmıyor olabilir. Ancak çok klişe olsa da iç huzur gerçekten de bunlarla sahip olunabilecek bir olgu değildir. Sizin amacınız iç huzuru bulmak olsun. İlk olarak standart bir hayat yaşadığınızı kabul etmek ve bunu değiştirmek için çabalamaya başlamak doğru bir hamle olacaktır. Yazımızın ilk kısmında bazı olaylar için farkındalık yaratmaya gayret gösterdik. İkinci kısmında ise 2024 kariyer fikirleri neler olabilir konusundan bahsedeceğiz.

2024 Kariyer Fikirleri

1- Dünyayı Gezmek ve İçerik Üretmek

İşini bırakıp dünyayı gezmeye çıkan kişiler olduğunu hepimiz biliyor ve duyuyoruz. Ancak bu konunun bir de finansman ayağı bulunmaktadır. İçerik üreterek para kazananlar da belli bir seviyeye gelene kadar birikimleriyle idare etmişlerdir. Bu konuda Youtube videosu çekmek, İnstagram’dan reklam almak ve blog yazmak son derece popülerdir. Özellikle Emre Durmuş, Gezmek En Kolay, Macarename, Bir Hayalin Peşinde, Arda Pazır, Berko bu alanda ismi bilinen ünlü Youtuber’lardır. Video çekerek yüklemeniz ve samimi bir havada olmanız izlenmenizi arttıracak bu da size para kazandıracaktır. Bu tam olarak bir kariyer fikri olarak düşünülmese de monoton hayatlarından sıkılan ve gerçekten farklı bir şeyler yapmak isteyenler için kurtarıcı olmaktadır. Hiç sermayesi olmayanlara ise 19 yaşında dünyayı gezmeye başlayan ve sokaklarda bileklik satarak gezilerini finanse eden Halil Kaptan’ı hatırlatıyoruz.

2- Yazılım Alanında Eğitim Alarak Yurt Dışına Açılmak:

Belki “yazılım öğren” söz öbeği artık çok büyük bir klişe haline geldi. Ancak dünya dijital bir alana eviriliyor ve yazılım öğrenmek artık bir gereklilik haline gelmeye başladı. Yazılım kurslarından ya da kendi çabanızla en azından kodlama öğrenmenizi sizlere şiddetle tavsiye ediyoruz. Artık yurtdışına açılmak için illa ki fiziki olarak konum değiştirmek gerekmiyor. Öncelikle yurt dışıyla iş yaparak döviz cinsinden para kazanmayı kendinize hedef haline getirebilirsiniz.

3- E-Ticaret Sektörüne Yönelmek:

Diğer bir klişe de internet üzerinden satış yapmaktır. Bu gerçekten de doymuş bir piyasadır. Bu piyasada kendinize yer edinebilmek için inovatif bir düşünce bulabilmek ve onu uygulamak zorundasınız. Zorundasınız diyoruz çünkü zaten hali hazırda satılan ürünleri, düşünceleri pazarlayarak para kazanmanız çok zordur. E- Ticaret sektöründe pasif gelir elde etmek istiyorsanız 2024 yılı itibariyle henüz geç değil. Bundan 10 sene sonra da piyasaya girenler olacak. Ancak yapmanız gereken gerçekten yaratıcı ürünler, düşünceler, fikirler bularak bunları satabileceğiniz bir Pazar oluşturmaktır. İnovatif düşünce önerileri için web sitemizin ilgisi sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

4- Mevcut İşiniz İle İlgili Denklik Alıp Yurtdışında Çalışma İzni Almak

Bu yazımız işinden memnun olmayanlar için bir rehber niteliğinde idi. Ya işinizi bırakmadan da bir şeyler yapabilmek mümkün ise? Doktorları ele alalım. Yaptıkları iş saygı duyulası. Ancak mevcut durumda Türkiye’de doktor olmak oldukça zor. Bu durumda eğitim alarak farklı bir ülkede sevdiğiniz işinize devam etmek istemez misiniz? Ülkemizi elbette hepimiz çok seviyoruz ancak ortalama 70 yıllık yaşantımızı da mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak hepimizin hakkı. Bu sebeple eğer işinizde yurt dışına çıkabilme ihtimaliniz varsa bunu değerlendirmeye almanızı tavsiye ediyoruz. 2024 yılında bu konularda kişilere çalışma izni almayı kolaylaştıran şirketler bulunuyor. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diyerek bu şirketlerden randevu talep edebilir ve gerçekten yaptığınız işin yurtdışında hangi ülkelerde karşılığı olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde diplomanızda olması gerekenden farklı bir iş yapıyorsanız bu minvalde eğitim almayı da deneyebilirsiniz. Örneğin bankacılık diplomanız var ancak siz postacılık yapıyorsunuz. Hem diplomanızın hem de tecrübenizin getirdiği her iki denkliği de edinip bu konuda hangi ülkelere başvuru yapabileceğinizi profesyonel bir şirketle görüşebilirsiniz.

5- Vasıfsız İşçi Olarak Almanya’ya Gitmek

2024 yılında Almanya Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkeden işçi alacağını duyurdu. Tıpkı 1970’li yıllarda olduğu gibi ülkemizden isteyen ve belli kriterleri sağlayan kişiler Almanya’da bir hayat kurma şansına erişebilecekler. Bu fırsatın 1970 ve 2024 yıllarında geldiği düşünülürse ortalama bir yaştaysanız bir sonraki işçi alımında muhtemelen yaşamıyor olacaksınız. Kariyerinizi farklı bir alanda yönlendirmek istiyorsanız Almanya’da çalışmayı ciddi anlamda düşünebilirsiniz. Bunun için sitemizi takip etmeniz ve Google’da kısa bir araştırma yapmanız yeterlidir. A1 seviyesinde Almanca bilmek, belirli bölümlerden mezun olmak gibi oldukça basit şartların bulunduğu bu başvuru tarihlerini sürekli takip etmenizi öneriyoruz. Yurtdışında çalışmak popüler kariyer fikirleri arasında son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu yazımızda sizlerle kariyerinizi hangi anlamda yönlendirmeniz gerektiği konusunda kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Öncelikli yapmanız gereken kendinizi tanımak ve gerçekten ne istediğinize karar vermektir. Alacağınız karar sizin için bir kaçış değil bir kurtuluş olmalıdır. Her insan kendinize yakışan ve onu mutlu eden işi yapmalıdır. Kararlarınızı alırken acele etmemenizi, mantıklı olmanızı ve realist düşünmenizi öneriyoruz. Alacağınız karar ne olursa olsun kendinize her daim önem vermeyi asla ihmal etmeyin! Dünyaya sadece bir defa geliyoruz ve hayat her şeye rağmen yaşamaya değer. Kaynak: https://www.trendpara.net/kariyer-fikirleri/
YKS 2024 Whatsapp Duyuru Kanalımıza katılmak için hemen tıklayın !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.