LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı 2024 + PDF

09.02.2024
A+
A-

2024 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan DGS Konuları belli oldu! 2024 DGS’ ye hazırlanan adaylar için “2024 DGS Türkçe Konuları” ve “2024 DGS Türkçe Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.  DGS; ÖSYM tarafından düzenli olarak her yıl Temmuz ayında yapılan bir sınavdır. DGS’ye ön lisans , meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans bölümlerinden mezun olan veya mezun olabilecek adaylar girebilir. Adaylar bu sınava girerek iki yıllık olarak bitirdikleri bölümleri dört yıla tamamlayabilmektedir.

YKS 2024 Whatsapp Duyuru Kanalımıza katılmak için hemen tıklayın !

DGS‘de SAYISAL ve SÖZEL olmak üzere iki bölüm vardır. Sayısal bölüm matematik ve geometri sorularından oluşmaktadır. Sözel bölüm ise genellikle anlama dayalı muhakeme gücünü ölçen paragraf sorularından ve az da olsa dil bilgisi sorularından oluşmaktadır. DGS’de 50 sözel, 50 sayısal olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır. Adaylara 100 soru için verilen süre ise toplam 135 dakikadır. DGS sınavı adayların işlem yapma ve akıl yürütme düzeylerini ölçmeye yönelik olmaktadır. Sayısal (SAY), sözel (SÖZ) ve eşit ağırlık (EA) puan türleri vardır Peki DGS‘de hangi konular sorulacak? Konulara göre soru dağılımı nasıl olacak?

Kazanabilirsin.com ekibi olarak ÖSYM tarafından yapılan 2024 DGS sınavı için en güncel DGS Türkçe Konuları yazısını hazırladık. Aynı zamanda DGS Türkçe Konuları PDF olarak indirmeniz için sizlere özel konu takip çizelgesi hazırladık.

2024 DGS Türkçe Konuları;

DGS sınavında 50 tane Türkçe sorusu çıkmaktadır. 2024 DGS Türkçe konu dağılımı aşağıdaki gibidir.

  • Sözcükte Anlam
  • Atasözü ve Deyim
  • Cümlede Anlam
  • Anlatım Biçimleri
  • Paragrafta Anlam, Anlatım ve Yapı
  • Anlatım Bozuklukları
  • Sözel Mantık

 

 

DGS Türkçe Konuları PDF İndirmek için Tıklayınız

DGS Konuları PDF indirmek için Tıklayınız

DGS Puan Hesaplama için Tıklayınız

DGS Hangi Bölüm Kaç Net öğrenmek için Tıklayınız

DGS Taban Puanları için Tıklayınız

DGS Matematikte 1 Net Yapamıyorsan Tıkla

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.