LGS YKS KPSS ALES DGS TUS

2025’de LGS Olacak mı? LGS 2025 değişecek mi ?

LGS
16.01.2024
A+
A-

2025 LGS olacak mı ,LGS 2025 değişecek mi gibi birçok soru bu sene LGS ye hazırlanan öğrencilerin kafasını kurcalamaktadır. 6 senedir devam LGS yani Liselere Giriş Sınavı daha önce TEOG olarak yapılmaktaydı. Daha uzun bir geçmişe bakacak olursak tek bir sene yapılan SBS, üç sene boyunca yapılıp ortalaması alınan SBS, sadece 8. sınıfta yapılan OKS ve onun da öncesinde tekrar LGS adı altında yapılmaktaydı.

YKS 2024 Whatsapp Duyuru Kanalımıza katılmak için hemen tıklayın !

Sürekli bir değişim süreci içerisinde olan ve son 20 yılda 5 kez değişen sınav sistemi haliyle öğrencilerde ve velilerde bir endişe oluşturmakta. Peki bu sene yani 2024 de LGS değişecek mi yoksa yerine yeni bir sistem mi gelecek ?

MEB bakanlığının yaptığı son açıklamalar göz önünde bulundurularak 2025’de LGS nin değişmeyeceğini ve aynı şekilde yapılacağını söyleyebiliriz. 2025 de LGS kaldırılmıyor 2025 de LGS değişmiyor 2025 de LGS yapılacak 🙂

LGS de en doğru hesaplamayı yapan LGS Puan Hesaplama Robotumuz için bir alt satırdaki renkli yazıya tıklayabilirsiniz 🙂

LGS Puan Hesaplama

LGS de Kaç Soru Var 2025?

📌LGS Sayısal Ders Soru Sayıları:

◽Matematik 20 Soru

◽Fen 20 Soru

📌LGS Sözel Ders Soru Sayıları:

◽Türkçe 20 Soru

◽İnkılap Tarihi 10 Soru

◽Din Kültürü 10 Soru

◽İngilizce 10 Soru

Sınavda sözel ve sayısal derslerden toplam 90 soru olacak.

2025 LGS Ne Zaman?

LGS 2025 1 Haziran 2025 Pazar günü yapılması bekleniyor. LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

2025 LGS Konuları için tıklayınız

2025 LGS Puan Hesaplama için tıklayınız

ETİKETLER:
Yorumlar

 1. Nis dedi ki:

  Suan 7yim seneye Lgs var ama su Obp olayından hic anlamıyorum, Obp puanım cok cok iyi sadece ona bakarak aliyorlar mi? Yoksa sadece etki mi ediyor bilen biri yardimci olsun lutfenn

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Merhabalar, nitelikli liseler LGS puanı ile alıyor. Yani sene sonunda gireceğiniz sınavın puanına göre. LGS puanınızın nitelikli liselere yetmeyebilir. Bu durumda diğer liseler ise OBP puanı ile alıyor. OBP puanınızın iyi olması avantaj eğer LGS de iyi bir puan alamazsanız OBP ile güzel liselere yerleşebilirsiniz. OBP nin direkt LGS üzerinde bir etkisi yok.

 2. Esra dedi ki:

  Yazık bu çocuklara çocukluklarını yaşıyamıyorlar bakıyorum hepsi dersanede hepsi mutsuz

 3. Lgskalksin dedi ki:

  Öğrenciler çok stres oluyor özellikle iyi lise çıkarmayan çocukların baskıcı aileleriyle karşı karşıya kalmaları çok kötü bir durum!LÜTFEN LGS kalksın yerine teog gelsin daha kolay çünkü çocukların iyi bir gelecek yapması önemli ya da yeni bir sınav sistemi getirilsin

 4. Mehmet dedi ki:

  Sınava girdim bu yıl tercih yaptım açık öğretim geldi kayıt yaptırmadım öbür sene obp kırılırmı birde meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü öbür sene girecegim sınavın sonucunda elektrik mühendisliğini tercih etsem bana gelen obp den ayrı ek puan verilirmi?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Obp nin yarısı kırılır
   4 yıllık yazınca meslek lisesinden gelen ek puan gelmez

 5. Abdulkadir dedi ki:

  2020 yılında yerleştim, 1 sene hazırlık okudum şuan 1. Sınıfım. Kaydımı sildirmeyi düşünüyorum. 2023 te sınava girersem orta öğretim puanım düşer mi ?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Hayır düşmez